Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

OSMANLI KAHVEHANELERİ

 Tarih: 13-05-2020 02:00:00
Volkan Yaşar Berber
Yeniçeri ocağı artık haşaret yatağı olmuştu maalesef, Galata, Tophane, iki yakalı Boğaziçi köyleri ve bilhassa Üsküdarda ırz namus sahipleri, lüzum görmedikçe çoluk, çocuklarını, hanımlarını sokağa çıkaramaz olmuşlardı. Hattaki Yeniçeri adı ile tecavüz eden manav, dellah, hamal, börelçi ve kayıkçı erkanından ve köşebaşı kabadayılarından olup paskalya ve domuz kırımında, sokaklarda abalarını yayarak geçen ecnebilerden birer ikişer para almağa tenezzül eden zorbalar, hangi ortaya mensub ise koluna o ortanın nişanını nakşettirir, güya görenler korksun diye de kolları sıvalı gezerler. Başlarına bir endazeden uzun acayip bir sarık sarıp sokak ve pazarlarda başıboş baldırı çıplak dolaşırlardı.
 
Her yeniçeri kahvehane yaptırıp açamazdı, kahvehane sahiplerinin hemen hemen hepsi en namlı yeniçeri zorbalarındandı. Bunlardan meşhurları kalyoncu Burunsuz Mustafa, Hendek kahvenesinin sahibi Tersane başçavuşu Darıcal İbrahim çavuş, Toygar tepesi kahvehanesi sahibi Tiflisli Ali, Balaban iskelesi kahvehanesi sahibi Kız Mustafa, çardak iskelesi kahvehanesi sahibi Galatalı Hüseyin Ağa, Esir pazarı kahvehanesi sahibi Babadağlı, Hasan paşa hanı kahvehanesi sahibi Sarhoş Mustafa, Irgat pazarı kahvehaneci sahibi Turnacı Ömer idi.
 
Her kahvehanenin kendine ait köçekleri, sazendeleri, kıssa hanları, hizmet den tüysüz uşakları mevcuttu. Yeni kahvehane açan bir yeniçeri zorbası o semtin müslim ve gayrimüslim zengininden temin ederdi ki listesini hazırlar ve gözü pek tanınmış adamını gönderir der ki ' -Ağa selam ediyor, defter gönderdi, kahvehane hediyesini bekler!.. diyerek kesilen haracı tebliğ ederdi. bilahare kendi bizzat emaneti korkusundan getirirdi, hele göndermesin ne evinde, ne dükkanında rahat görmez türlü tecavüzlere mahsus kalırdı. Yeni açılan bir yeniçeri kahvehanesinde en makbul hediye kanarya kuşu idi ki bazı kahvehanelerde onlarcası bulunurdu.
 
Yeniçeriler arasında ölümle sonuçlanan semer devirme vukuusu meşhurdu ki şöyleki, 1810 senesinde Galata yeniçerilerinden 25 nci orta yoldaşlarından biri, 71 nci ortaya geçtiğinden (semer devirdiğinden) Galata derhal karıştı. İki taraf yol ortasında büyük siperler yaparak silahlar patlamıştı ki diğer destekleyen ortacılarında müdahale etmesiyle iki gün iki gece çatışmalar sürmüştü. Zamane yeniçeri tulumbacıları dahi rüşvete bulanmışlardıki gözgöre göre ateş tehdidi altında bulunan bir fakirin çatısına hortum tutmazlarda kenarda beklemeye koyulurlardı.
  Bu yazı 3439 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI