Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

MİSSİON RUHU

 Tarih: 13-09-2019 00:06:00
Volkan Yaşar Berber

Hayatları boyunca benliğini tanıyamamış ve toplumdan ayrışmış olarak yaşayan insanlar, dışarıda arayışa sürüklenerek farklı uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarında düşüncelerinin , inançlarının da sarsılması sendromununu yaşamaktadır. İnsanlar yalnız ve çaresiz kaldıklarında bilhassa kendi toplumundan uzak sahalarda bunlar yaşanır ki içerisinde bulunduğumuz tarihsel dönemde zihinsel, ruhsal ve ahlaki alanda ezici, boğucu alt üst oluşlar, yabancılaştırıcı değişimler yaşamaktadırlar. Önce hizmet sonra tebliğ anlayışı daim misyonerlerin yöntemi olmuştu.

 


Bilahare kendimin şahit olduğu ve etkilenerek son on yılımı araştırmalarıma yönelten bir hatıratımı nakletmek isterim. Halen aktif görevde bulunan yakınende tanıdığım bir dostumla uzun yıllar sonra yan yana gelmenin heyecanıyla koyu bir sohbet başlamıştı. Yurtdışında eğitimini tamamladığını yaşadıklarını ayrıntılı anlatmaya başlayarak can kulağıyla dinlemeye koyuldum ki sözünü kesmesine olanak vermeden halen canlı kalan hatıratlarını unutmadan anlatıversin. Yurtdışında gurbetçi vasfında bulunduğun ve maddi gücünün olmadığı zamanlarmış, elbet bulunduğun toplumun dilini bilmemek iş sahibi olmayı zorlaştırdığı bilinmekle beraber dialoğu arttırıcı girişimlerde bulunabilme hevesiyle ülkeye girişinden birkaç hafta sonra rehberinde kayıtsız telefon gelerek dil eğitimini bedelsiz verebileceklerini önererek kiliseye ailece davet eder lakin kursa devam edebilmek için kendi kültürünü tanıtıcı yiyeceklerle gelmeleri şart konularak başka başka yabancı insanlarında aynı muameleye maruz kaldığına şahit olmuşlar.

 


Yabancılara Kilisenin dil öğretme dışında adli ve idari işlerde de bedelsiz yardımcı olduklarına tanık olunca başka hedefler peşinde olduğundan kuşkulanarak, ailece uzaklaşma kararı alır ve bir sebeb öne sürerek aracımız yok hava şartları ve iş çalışma saatlerinin uyumsuzluğunu bahane etsede hususi o gün ve saatte kendilerinin arabayla almaya devam ettiklerini ve de yine ailece evlerine bırakırlar. Dostum bu yaşadıklarını anlatırken islamla alakalı tarafıma bir çok soru yönelterek aklımın erdiğince cevaplamaya çalıştım. Kiliseyi kurs mekanı yapmaları yanında belirli zamanlarda ikinci el satış mekanı olarakta kullandıkları olmuş. Kursa katılanlardan eski kullanılabilinir eşyalar talep ederek satışıyla misyoner faaliyetlerde bulunanlara maddi destek verdiklerini dialogları arttıkça öğrenmişler. Kendileriyle ilgilenenlerin saat başı ücret aldıklarını keşfediyor.

 


Global büyük bir oyun içinde oyun oynanmakta , sonrası çok mühim insanımızı gerçek kimliğinden uzaklaştırarak girdiği sendromu ancak ve ancak ilgi ve alaka gösterenin uzattığı el ile atlattığına şahit olduk. Bu dinlediğim gerçeklere istinaden tek başıma ne yapabilirim diyerek günlerce kendime sordum sordum ..! Kitap okumayı ve araştırmayı çok severim binlerce kitap içeren kütüphanemle yola çıktım son yedi yüz senenin tüm bilinen bilinmeyen misyonerlerini araştırmaya başladım ve halen devam ediyorum. Görülmeyen gizli oyunları tebliğisi yetkin kuruluşun vazifelendirdiği kimseler vasıtasıyla olabildiği gibi, hiç onlarla doğrudan doğruya irtibatı olmayan kitaplarla veya şahıslar vasıtasıyla yürütülebilmektedir. Sosyal olayları ortaya çıkaran ilişki ağları çok karmaşık , nedenler genellikle birbirleriyle alakasız ve örtülü gibi olsa da bağlantıların açığa çıkarılması kolay değildir.

  Bu yazı 9898 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI