Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

BABİALİ’NİN FRANSA'YA İLANI HARBİ

 Tarih: 03-04-2021 20:46:00
Volkan Yaşar Berber

Zamane Servet-i Fünun dönemi edebiyatçısı Merhum Hüseyin Cahit Yalçın'ın tercüme ettiği, Fransız yazar Jean Pichon'un eserinden alıntı nakletmek isterim, Bonaparte kendi seferi için icap eden zamanı ve vesaiti de hesap etmişti. 1798 senesi temmuzundan 1799 senesi teşrinievveline (ekim) kadar geçecek ilk on beş ayın Mısırı teskin etmek, asker toplamak, beygir ve develeri realizisyon yapmak, teslihat ve teçhizat tamamlamak için kafi geleceğini tahmin ediyordu. Seferi 1799 sonbaharında ve 1800 top ile icra edebilmek ümidinde idi. Bundan başka, hükümetinle de France'a 1798 teşrinievvelinde (ekim) veya Teşrinisanisinde (kasım) 3000 askerle erzak ve zahire göndermesi de kararlaşmıştı. Bu yardımcı kuvvete 1500 beyaz ve 1500 zenci kolon ile karışacaktı. Miktarı takriben altı bini bulacak olan bu kuvvet üç küçük bahri parçaya ayrılacak ve gidip Mekran sahilindeki üç limanda depolar tesis edecekti. Mısırdan gelen ordu buradan geçerken onun ihtiyaçları bu suretle temin olunacaktı.

Diğer taraftan, İndus üzerine yürümenin tarihi kararlaşır kararlaşmaz, Breste'den 5.000 askerle yiyecek ve cephane ile kuvvetli bir filo hareket edecekti. Bu filo İran sahillerindeki ordu ile münasebet tesis edecekti. Kata kuvvetlerine müstahkem bir mevkii meela, Surate Bombay, yahud Goa zapt için lazım gelen bütün yardımları temin ettikten sonra, filo sİndus ağızlarından Çine kadar olan sahillerde karakol vazifesini görmek üzere küçük küçük müfrezelere ayrılacaktı.

Mısır seferini başlangıçları bu planın kolaylıkla icra edileceği ümidini verdi. Fakat, çok geçmeden, vukuat daha az müsait bir şekil aldı. Fransa'dan beklenen ikinci kafile İskenderiye ye vasıl olmadı. Donanmamız Aboukirde tahrib edildi. İngiltere tarafından tehdit edilen Babiali (Osmanlı Devleti) bize harp ilan etti ve ordularını üzerimize gönderdi. Ayrıca yazar, Fransız heyeti seferiyesinin muvaffakiyeti takdirinde, Büyük Britanya için Hindistan ticaretinin mahvolmuş sayılacağını itiraf etmekle beraber, İngiliz muharriri bu teşebbüsün akim kalmağa (verimsiz) mahkum olduğunu eserinde izah ediyor.

  Bu yazı 889 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI