Bugun...


Murat Aktaş


Facebookta Paylaş

İş Kazalarının Azalmasında Stk'ların Rolü
Tarih: 24-05-2017 21:33:00 Güncelleme: 25-05-2017 19:00:00


 

Bireylerin huzur ve mutluluğu toplumun refah seviyesi ile doğru orantılıdır. Toplumun refahı da huzur ve güvenin toplum geneline homojen olarak dağılması ile mümkün olur. Yani eğitim veya sağlık  sisteminin çok iyi olmasına karşın iş kazalarının veya trafik kazalarının  önüne geçilemiyorsa, eksik veya yanlış giden birşeyler vardır. 
Bizim de ülke olarak atılan birçok adıma rağmen iş kazaları karnemiz maalesef kötü durumda. Çıkarılan kanun ve yönetmeliklere rağmen bir düzelme de olmadı. Bunun teknik olarak birçok nedeni var elbette ama işin özü olarak iş sağlığı ve güvenliği kültürümüzün gelişmediğini söyleyebilirim. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yakın bir zaman önce “iş hayatında sıfır kaza” adında çok güzel bir proje başlattı. İnşallah bu projenin faydası olacaktır, ancak süreklilik arzetmesi gerekiyor. Bu da isg kültürünün toplumun geneline yayılması ile mümkündür. Münferit önlemlerle iş kazalarını önlemek mümkün değildir, ancak kanayan yaraya tampondur.
İsg kültürünün toplumun geneline yayılması da Ancak ve ancak toplumun tamamını isg sistemine dahil etmekle mümkün olur. Haziran 2012 de çıkan 6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanuna göre isyerleri tehlike sınıfına göre sisteme dahil oldu. Tehlikeli ve çok tehlikeli isyerleri 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle sisteme dahil oldu. Az tehlikeli işyerleri ve kamu kurumları ise 1 temmuz 2016 da başlayacaktı lakin bir sene ertelendi. Bunun bir daha ertelenmesi demek isg kültürünün yerleşmesinin dolayısıyla iş kazalarının beklenen seviyeye ulaşmasının da ertelenmesi anlamına gelmiyor. Ertelenme olması bunları bir hayalden öteye geçirmez. Çünkü iş sağlığı ve güvenliği gibi hayati bir kanunun uygulanmasının 2 sene üst üste ertelenmesi demek toplum nezdinde devletin konuya verdiği önemin yetersiz olduğu kanısını doğuracaktır. Toplumun da isg ye verdiği önem artmayacak daha da azalacaktır.
Bu ertelemenin tekrar olmaması için Türkiye de bulunan iş sağlığı ve güvenliği dernekleri de 13 mayısta İstanbul’da biraraya gelerek konunun önemi ile ilgili bir çalıştay düzenlediler. Katılan bütün Stk’ların ortak görüşü ile erteleme olmaması gerektiği vurgulandı. Çalıştay sonunda katılan bütün dernekler tarafından 9 kişilik bir komisyon kuruldu. Bu komisyon da bütün işyerlerinin isg sistemine dahil olması adına yetkili kurumlar ve Stk’lar ile işletim de bulunacak. Ancak bu sorumluluğu sadece isg STK’larının değil bütün Stk’ların üstlenmesi gerekir. Farkındalık ancak bu şekilde oluşur. 
Toplumda isg farkındalığı oluşturup isg kültürünü topluma homojen olarak yaymak için bütün Stk’lar elini taşın altına koymalıdır. Zira dolaylı da olsa toplum huzuru ve refahı iş kazalarının azalması ile mümkündür. Çünkü bu insanımıza verdiğimiz değerin bir göstergesidir. Kazasız günlere ulaşmak dileğiyle....
Murat Aktaş 
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı 
Tüm İş Güvenliği Uzmanları Derneği -TİGUDER 
Genel Başkanı
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • GÜNDEM
  GÜNDEM
 • SPOR
  SPOR
 • SİYASİLER
  SİYASİLER
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. GÜNDEM
 2. SPOR
 3. SİYASİLER
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
  Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
 • Trafik kazaları mobese kameralarında
  Trafik kazaları mobese kameralarında
 • Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
   Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
 • Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
  Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
 • Brezilya’da 245 kişi aynı anda köprüden atladı
  Brezilya’da 245 kişi aynı anda köprüden atladı
 • Yeşil sahalar böyle penaltı golü görmedi
  Yeşil sahalar böyle penaltı golü görmedi
 1. Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
 2. Trafik kazaları mobese kameralarında
 3. Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
 4. Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
 5. Brezilya’da 245 kişi aynı anda köprüden atladı
 6. Yeşil sahalar böyle penaltı golü görmedi
VİDEO GALERİ
YUKARI