Bugun...
X 15Karda Kışta Sokak Hayvanlarının Yardımına Koştular

Tarih: 14-01-2018 15:30:00 + -


ESKİŞEHİR (İHA) – Eskişehir’de başlayan kar yağışı sevindirirken, vatandaşlar sokak hayvanlarına yardıma koştu


Karda Kışta Sokak Hayvanlarının Yardımına Koştular

Eskişehir’de beklenen kar yağışı bugün sabah saatlerinde etkili olmaya başladı. Kar yağışı sevinç ile karşılanırken, barajlardaki doluluk oranların azalması sonra tedirgin olan vatandaşlar, yağışların başlaması ile umutlandı.

Kar yağışı vatandaşları sevindirirken, sokak hayvanları için ise tehlike oluşturdu. Sokakta donma tehlike ile karşı karşıya olan hayvanların yardımına hayvansever vatandaşlar yetişti. Kendi imkanları ile sokak hayvanlarına yiyecek temin eden vatandaşlar, yaşamaları için beslenmeleri gerektiğine dikkat çekti. Hayvanseverler, sokak hayvanlarına herkesin yardım etmesi gerektiğini söyledi. Kar yağışı sonrası mutlu olduğunu dile getiren esnaf Recai Polat, “Güzel bir duygu çok zamandır beklenen bir şey. Yağmurumuz yok, çoktan beri kurak gidiyor iklim. Karın yağması güzel bir durum, çiftçimiz kar bekliyor yağmur bekliyor. Herkes suya bağlı” dedi.

İnsanların ellerinden geldiği kadar sokak hayvanlarına yardım etmesi gerektiğini ifade eden Polat, “İnsanlar mümkün olduğu kadar hayvanları korusunlar, ellerinden gelen yardımları yapsınlar. Biz de burada esnaf olarak yem atıyoruz, köpeklere mama veriyoruz, altlarına karton seriyoruz. Belediyelerin pek yardım ettiğini zannetmiyorum. Vatandaş kendi elinden geldiğince yapıyor. Herkes kapsının önüne bir kutu atıyor, hayvanlar üzerinde yatıyor. Belediyelerin kulübeleri var ama yetersiz geliyor. Bir sürü başı boş hayvan var mesela hepsine yeterli gelmiyor. Biraz daha belediyelerin yardımı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kar yağışının ardında kuşlar için yem satın alıp, dağıtan Zekiye Vatansever, “Herkes yem alsın dağıtsın hayvanlara. Dışarıda üşüyor çünkü hayvanlar. Bizler nasıl üşüyorsak onlarda üşür, onlarda acıkır. Bu yemleri hayvanlara vermek için aldım. Bunu devamlı yaparım” şeklinde konuştu.

Soğuk havalarda esnaf olarak hayvanlara yardımda bulunduklarını belirten esnaf Koray Hüseyin Özkılıç, “Beklediğimiz kar yağışıydı, biraz geç kaldı ama rabbimin işine karışılmaz. Karlı havalarda biz esnaf olarak, elimizden geldiğince sokak hayvanlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. . Nasıl ki evde kendimiz yemeğimizi yiyorsak çocuğumuza, yemeğini veriyorsak, evde arta kalan onların yiyebileceği yemekleri de onlarda bizim bir evladımızmış gibi bir kabın içerisinde getiriyorum, sabahları burada baktığım 3-4 tane hayvanlar var, onlara veriyorum” dedi.
Kaynak: İHAEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • GÜNDEM
  GÜNDEM
 • SPOR
  SPOR
 • SİYASİLER
  SİYASİLER
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. GÜNDEM
 2. SPOR
 3. SİYASİLER
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
  Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
 • Trafik kazaları mobese kameralarında
  Trafik kazaları mobese kameralarında
 • Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
   Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
 • Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
  Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
 • Brezilya’da 245 kişi aynı anda köprüden atladı
  Brezilya’da 245 kişi aynı anda köprüden atladı
 • Yeşil sahalar böyle penaltı golü görmedi
  Yeşil sahalar böyle penaltı golü görmedi
 1. Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
 2. Trafik kazaları mobese kameralarında
 3. Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
 4. Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
 5. Brezilya’da 245 kişi aynı anda köprüden atladı
 6. Yeşil sahalar böyle penaltı golü görmedi
VİDEO GALERİ
YUKARI