Sikiş
X 20
Bugun...
SON DAKİKA

Halil İbrahim Ece Konuştu: 'Sigortalının bilgisi olmadan sigorta yapılması yasalara aykırıdır'

Halil İbrahim Ece Konuştu: 'Sigortalının bilgisi olmadan sigorta yapılması yasalara aykırıdır'
facebook-paylas
 Tarih: 25-09-2020 23:01:40  -   Güncelleme: 26-09-2020 00:34:40

Halil İbrahim Ece Konuştu: 'Sigortalının bilgisi  olmadan sigorta  yapılması yasalara aykırıdır'

Sigorta Acenteleri ve Aracıları Derneği (SAAD) Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Ece yaptığı açıklamada sigortalılara önemli uyarılarda bulundu.

Son yıllarda, ev ve araç alırken veya nakit finansa ihtiyaç duyduğumuzda finans kuruluşlarından alınan krediler karşılığında dayatılan sigortalar, birçok insan için şikâyet konusu haline gelmeye başladı. Özellikle finans kuruluşunun kendi poliçesi haricinde dışarıda ki bir acentenin poliçesini kabul etmemesi hem sigortalıların hem de acentelerin tepkisini çekmeye devam ediyor.

SAAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Ece konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulunarak sigortalılara uyarılarda bulundu.

ECE’ yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

"Son yıllarda nakit ihtiyaç sahiplerince kredi kullanımı yaygınlaşmıştır. Ev kredilerinde; konut poliçesi, hayat ve deprem sigortası ile araç kredilerinde kasko, hayat sigortası veyahut nakit ihtiyaç kredilerinde hayat sigortası vs. gibi sigortalara ait poliçeler istenmektedir. Bazı finans kuruluşlarında bahsettiğim bu poliçeler dayatılarak veya sanki birçok avantaj sunuluyormuş gibi gösterilerek tüketicinin finans kuruluşundan sigortasının yaptırması zorunluymuş gibi lanse edilerek yaptırıldığına şahit oluyoruz.

Öncelikle belirtmek isterim ki yaptıracağınız sigorta poliçelerini tüketici istediği yerde yaptırma özgürlüğüne sahiptir. Finans kuruluşundan kredi kullanmanız sigorta poliçelerini istediğiniz yerde yaptırmanıza kesinlikle engel değildir. Her tüketici satın alacağı ürünü istediği yerden satın alabileceği gibi sigortanızı da istediğiniz yerden satın alabilirsiniz".

Bazı finans kuruluşları sigortalıdan habersiz sigorta tanzim ediyor.

"Birçok vatandaşımız uzun vadeli kredi kullanması durumunda yıllık geçerli olan poliçeleri haber vermeden sigortalının bilgisi olmadığı halde kafasına göre poliçeleri yenilendiği sıkça aldığımız şikâyetler arasında. Sigortalıya fiyat araştırması yapma fırsatı tanımadan poliçeler yenileniyor. Bu uygulama tamamen kanunlara ve ticaret hukukuna aykırı bir uygulamadır. Birçok sigortalı yenilemesi gelen poliçeleri başka bir acenteden satın aldığını finans kuruluşlarına bildirmesi üzerine,bu seferde finans kuruluşu haricinde dışarıdan satın aldığı poliçeyi kabul etmemesiyle karşı karşıya kalınıyor.Finans kuruluşu kendi poliçesini kabul ettirmeye çalışması ve bu yönde de diretmesi tamamıyla etik olmadığı gibi kanunlara haykırı olduğunu bilinmesini isterim. Sigortalının ticaret özgürlüğünü kısıtlayıcı bu tarz uygulamalarda ilgili kurumların devreye girdiğini ve bu tarz durumla karşı karşıya kalındığında ilgili mercilere şikâyette bulunulması gerekmektedir".

Finans kuruluşları vatandaşın talebi üzerine poliçe iptallerini yapmak zorunda

"Diyelim finans kuruluşu çeşitli sebeplerden ötürü kredi kullandınız size kasko, konut yâda hayat sigortası tanzim etti. Size yapmış olduğu poliçe başka bir sigorta acentesinde aynı teminatlarla daha uyguna fiyat verdi. Finans kuruluşunun istediği poliçeleri bütçenize uygun olan acenteden yaptırdınız. Finans kuruluşunun yapmış olduğu poliçelerinizin kendi isteğinizle iptalini talep ettiniz. Bu durumda söz konusu poliçeyi iptal talebinde bulunduğunuz kuruluş iptal etmek zorundadır. Ancak son yıllarda çok sıkça vatandaşlarımızdan aldığımız bir diğer şikâyetlerde bu tarz iptal taleplerinde finans kuruluşların özellikle direndiği ve iptal etmemek için bir çaba içinde oldukları bilgisi gelmektedir. Hatta daha da ileriye taşıyarak kendi poliçeleri haricinde dışarıdan tanzim edilen poliçeleri kabul etmediklerini vatandaşlarımızdan aldığımız şikâyetler arasındadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ilgili finans kuruluşuna yazılı dilekçenizle iptal talebinizi belirtmeniz önem arz etmektedir. Yazılı müracaatınızda da poliçeniz iptal edilmiyorsa mutlaka ilgili mercilere şikâyet ediniz.İlgili mercilere şikayetiniz halinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Buradan sigortalılarımıza en önemli tavsiyemiz satın almak istediğiniz poliçenizi yâda kredi kullanımına dayalı yapılan sigortanızı arzu ettiğiniz her acenteden satın alabilirsiniz. Kredi kullandığınız finans kuruluşuna sigorta yaptırma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bütçenize neresi uygun geliyorsa poliçenizi oradan satın alabilirsiniz".Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI
YUKARI