Sikiş
X 20
Bugun...
SON DAKİKA

ECE’den Araç Sahiplerine Uyarı: ‘Gelir Kaybı Taleplerine Dikkat’

Son yıllarda birçok ruhsat sahibinin ve sürücünün şikayetleri arasında yer alan,trafik kazalarında gelir kaybı talepleri hakkındaki merak edilenleri işin uzmanı Sigorta Acenteler ve Aracılar Derneği (SAAD) Genel Başkan Yardımcısı ve Ece Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Ece’ye sorduk.
facebook-paylas
 Tarih: 13-03-2021 19:19:14  -   Güncelleme: 13-03-2021 19:29:14

ECE’den Araç Sahiplerine Uyarı: ‘Gelir Kaybı Taleplerine Dikkat’

SAAD Genel Başkan Yardımcısı ve Ece Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Ece yaptığı açıklamada; “Trafik kazasında kusurlu taraftan talep edilen ‘GELİR KAYBI’ talebi son yıllarda sıkça karşılaştığımız ve en çok sigortalılar tarafından aldığımız şikayetler arasında yer alıyor. Bu nedenle araç sahiplerini ve sürücülerimizi bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.”

Gelir kaybı nedir? Ne anlama geliyor?

Trafik kazalarında özellikle ticari araçla (Taksi,Dolmuş,Rentacar v.s. gibi) kaza yapmış iseniz ve bu kazada ticari araç haklıysa,ticari aracın serviste kaldığı gün boyunca günlük olarak kazanmış olduğu paranın kusurlu olan araç sahibi yada sürücüsünden talep etmesidir.

Peki bir trafik kazası geçirdiniz kusurlu taraf iseniz süreç nasıl işliyor?.Öncelikle belirtmek isterim ki hiçbir insan trafik kazası yapmak istemez.Ancak günümüzde trafik kurallarına uymamaktan kaynaklı olarak trafik kazaları kaçınılmaz bir hal almıştır.Gelir kaybı talebi son yıllarda en çok şikayet alınan konulardan bir tanesi.Trafik kazası başınızdan geçiyor ve resmi tutanaklarınızı tutup ilgili evraklarla sigorta şirketine dosya açtırıyorsunuz. Evraklar Tramer kaydına giriliyor ve birkaç gün içinde kusurlu taraf belirlenmiş oluyor.Haklı olan taraf aracını serviste tamirini gerçekleştiriyor ve sigorta şirketi ilgili servise yada haklı olan tarafa ödemesini yaptıktan sonra dosya kapanıyor. Buraya kadar her şey normal bir şekilde işliyor. Aradan belli bir zaman geçiyor ve bir gün postacı size icra tebligatı ile kapınızı çalıyor.Tebligatı alınca şaşırıyorsunuz!..Sonra kaza ile ilgili olarak olduğunu anlıyor hemen sigortacınızın kapısını çalıyorsunuz.Size gelen tebligat haklı olan taraftan,aracının serviste yattığı süre boyunca kazanacağı paranın avukat,icra masrafı,işlemiş faiz ile birlikte kısaca gelir kaybı parası sizden talep ediliyor.

Gelir kaybı tazminatı trafik sigortası kapsamında mı?

Maalesef trafik sigortası gelir kaybı tazminatını ödemiyor.Böyle bir teminat trafik sigorta kapsamında değildir.Ancak gerekli kurumların yapacağı düzenleme ile gelir kaybı tazminatı trafik sigortası kapsamına alınabilir.Bunun içinde yasal düzenleme yapılması gerekiyor.Ancak şuan itibari ile gelir kaybı trafik sigorta kapsamında olmadığından dolayı trafik sigortası gelir kaybını ödemiyor."

Hakkınızda gelir kaybı talebiyle ilgili olarak ilamsız icra takibi başlatıldı.Peki itiraz hakkınız varmı?Her icra dosyasında olduğu gibi ilamsız icra takiplerinde de itiraz hakkınız vardır.İcra tebligatı elinize ulaştığı andan itibaren 7 gün içinde ilgili icra müdürlüklerine dilekçe ile birlikte icra takibine itiraz edebilirsiniz.7 günlük süreyi kaçırmanız durumunda borcu kabul etmiş sayılırsınız. İlamsız takiplerde itiraz ettiğiniz zaman gelir kaybını talep eden tarafın size dava açması gerekiyor. Dava sürecinde çıkan karar ne olur bunu hukukçulara sormak gerekiyor.

Gelir kaybı ile ilgili olarak birçok mağduriyetler yaşanıyor.Araç sahiplerinin mağduriyet yaşamaması içine ne yapılması gerekiyor?

Kazada kusursuz olan taraf haklı çünkü aracı ticari ve onarım süresi boyunca aracı ile para kazanamadığını varsayarsak. Ancak makul tutarlarla ödenebilecek olan bu bedelin aracıların devreye girmesiyle fiyatların iyice şişirilmesi sorun teşkil ediyor. Yine talep edilen gelir kaybı paraları gerçek değerinden hesaplanmadan talep ediliyor. Bu güne kadar bize gelen gelir kaybı taleplerinde günlük hesaplanan meblağların yüksek miktar olduğunu gördük.Burada da haksız yere zenginleşme söz konusu oluyor. Kusurlu tarafta kendince kendisini haklı olarak görüyor. Trafik sigortası mevcut ancak trafik sigortası kapsamını tam olarak bilmediğinden gelir kaybı tazminatını sigorta kapsamında zannediyor. Peki burada yapılması gereken nedir?. Buradan tüm sigortalılara dikkatli araç kullanmalarını tavsiye ediyorum. Trafik kurallarına harfiyen uyalım ki buna benzer sorunlarla karşılaşmayalım. Bu tarz durumlarda mutlaka sigorta acentenizle irtibata geçmenizi öneririm. Ticari araçla kaza yapmış ve kusurlu taraf iseniz;Gelir kaybı konusunda mutlaka uzlaşma yoluna gidilmesi tavsiyemizdir.Gelir kaybını talep eden tarafa ödemeniz durumunda ise mutlaka ödediğinize dair yazı almanız önem arz etmektedir.Daha öncede buna benzer değer kaybı taleplerinde de birçok araç sahibi sorun yaşamıştı.Ancak yaşanan sorunların boyutu fazlalaşınca değer kaybı teminatını ilgili kurumlar trafik sigortasına eklemek suretiyle sorun çözüldü.Umarım buda aynı değer kaybında olduğu gibi biran önce çözülmesini temenni ediyorum.İfadelerini kullandı

 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI
YUKARI